| Part Number | SN74AC32PWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 218010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74AC32PWR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74AC32PWR |
|---|---|
| Logic Function | OR |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7.5@5V ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Screening Level | Commercial |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-SN74AC32PWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Latch Decoder Driver Single 4-to-7 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4511BE.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74ACT14DG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Inverting Open Collector Bipolar 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74LS06D.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74ALVC32DR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC374D,653.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G00DBVRE4.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for 74LVX4245QSCX.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 2-CH 3-ST 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2T45DCUT.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ALVCH244PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for SNJ54HC573AW.pdf |