| Part Number | SN74AHC08QPWRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 856520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74AHC08QPWRQ1 |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74AHC08QPWRQ1 |
|---|---|
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Logic Function | AND |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7.9@5V ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-SN74AHC08QPWRQ1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Standard Timer Dual 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for NE556N.pdf |
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G17GV,125.pdf |
|
Diodes Incorporated | 2-OUTPUT 100MHZ HCSL PCIE GEN3 CLOCK GENERATOR Download PDF datasheet for PI6LC48H02LIE.pdf |
|
Nexperia | Counter Single 14-Bit Binary UP 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC4060PW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC16240ADGG,118.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO Tube Download PDF datasheet for 74HC595D,112.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV166APWR.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HCT21MT.pdf |
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9544APWR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS 1-to-10 Clock Driver Download PDF datasheet for 74FCT3807APYGI.pdf |