| Part Number | SN74AHC132DGVR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 626720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TVSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74AHC132DGVR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74AHC132DGVR |
|---|---|
| Supplier Package | TVSOP |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Product Dimensions | 3.6 x 4.4 x 1.05 mm |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Logic Function | NAND |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Commercial |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|9.7@5V ns |
| Package | 14TVSOP |
| Replacement Part Number | PART-SN74AHC132DGVR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74ALVCH16245DGG,11.pdf |
|
Toshiba | Buffer 1-CH Non-Inv CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7SH17FU,LJ(CT.pdf |
|
NXP | Flip Flop D-Type Bus Interface Positive-Edge 3-State 1-Element 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC74D C4J.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G126DCKR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74HC366PW C4J.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC541AD,118.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC2G86GT,115.pdf |
|
Nexperia | Counter Single 14-Bit Binary UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC4020D,653.pdf |
|
Nexperia | 74ALVC164245DGG TSSOP48 REEL13 Download PDF datasheet for 74ALVC164245DGG:11.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Multiplier 36-Pin QFN EP Download PDF datasheet for Si5319C-C-GM.pdf |