| Part Number | SN74AHC1G08DBVRG4 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 494280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74AHC1G08DBVRG4 |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74AHC1G08DBVRG4 |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7.9@5V ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Logic Function | AND |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Pin Count | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 mm |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Commercial |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-SN74AHC1G08DBVRG4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHCT574AMTCX.pdf |
|
Toshiba | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74VHC165FT(BE).pdf |
|
Integrated Device Technology | VersaClock\u00ae 5 Low Power Programmable Clock Generator Download PDF datasheet for 5P49V5901B000NLGI.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC273DB,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC125PWR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for 74LCX245WMX.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ALC74AHCT1G125GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TVSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC573DGVR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74AC125DR2G.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4069UBT,013.pdf |