| Part Number | SN74AUP2G08DQER |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 350190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin X2SON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74AUP2G08DQER |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74AUP2G08DQER |
|---|---|
| Logic Function | AND |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 1.4 x 1 x 0.37 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | X2SON |
| Maximum Quiescent Current | 0.5 uA |
| Pin Count | 8 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|[email protected]|[email protected]|[email protected] ns |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 8X2SON |
| Replacement Part Number | PART-SN74AUP2G08DQER |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G32DRYR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC166DR.pdf |
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 16-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PCA9546APW.pdf |
|
Texas Instruments | Push Button Reset Timer 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for TPS3422EGDRYT.pdf |
|
Microchip | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 32-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for SY89544UMG-TR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G34YZPR.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Dual 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLC556IDR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT166D,653.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC374APW,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7WZ04P6X.pdf |