| Part Number | SN74AUP2G08YFPR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 316340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin DSBGA T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74AUP2G08YFPR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74AUP2G08YFPR |
|---|---|
| Logic Function | AND |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Supplier Package | DSBGA |
| Product Dimensions | 1.6 x 0.8 x 0.33 mm |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|[email protected]|[email protected]|[email protected] ns |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Maximum Quiescent Current | 0.5 uA |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package | 8DSBGA |
| Replacement Part Number | PART-SN74AUP2G08YFPR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT1G32GW,125.pdf |
|
Toshiba | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOP T R Download PDF datasheet for TC74VHC00F(EL,K,F).pdf |
|
Nexperia | Monostable Astable Multivibrator Single 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4047BT,653.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 8-OUT 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVD2102RGTT.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74HC373DB,118.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT245PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for NB3L553MNR4G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74LVC07AD.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G125GM,115.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LVC125ABQ,115.pdf |