| Part Number | SN74HC03N |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 701780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin PDIP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74HC03N |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74HC03N |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Output Type | Open Drain |
| Supplier Package | PDIP |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 105@2V|[email protected]|23@6V ns |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Product Dimensions | 19.05 x 6.35 x 3.3 mm |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Mounting | Through Hole |
| Logic Function | NAND |
| Package | 14PDIP |
| Replacement Part Number | PART-SN74HC03N |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin DIP Tube Download PDF datasheet for TC74HC4538AP(F).pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G08DTT1G.pdf |
|
Integrated Device Technology | \u00f71 \u00f72 Differential-to-LVCMOS LVTTL Clock Generator Download PDF datasheet for 87021AMILF.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin BGA MICROSTAR JUNIOR T R Download PDF datasheet for SN74LVC244AZQNR.pdf |
|
Silicon Labs | SLLSI5341B-D06609-GMR CLOCK GENERATOR - |
|
Nexperia | Counter Single 4-Bit Sync Binary UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC163D,653.pdf |
|
Texas Instruments | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G86DCKR.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX08DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV245APWR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT574D,653.pdf |