| Part Number | SN74HC266D |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 534100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | XNOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74HC266D |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74HC266D |
|---|---|
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Output Type | Open Drain |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 125@2V|[email protected]|23@6V ns |
| Logic Function | XNOR |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Screening Level | Commercial |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-SN74HC266D |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Level Translator LVTTL TTL to LVPECL PECL 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX9371ESA+.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT244DWR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74AUP1G240GW,125.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 8-IN 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9548APW,118.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT2G08DP,125.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74LVC125APW,112.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer 3-CH Non-Inverting CMOS 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC3G34YZPR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Inverting Open Drain CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G06DCKT.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUC1G125DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G11DCKR.pdf |