| Part Number | SN74LVC08APW |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 846930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74LVC08APW |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74LVC08APW |
|---|---|
| Logic Function | AND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Pin Count | 14 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-SN74LVC08APW |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Registered Buffer Single 25-CH CMOS 96-Pin BGA T R Download PDF datasheet for SN74SSTUB32866ZWLR.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74ACT373DWR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74LS541NE4.pdf |
|
ON Semiconductor | Counter Single 4-Bit Binary UP 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC161ADTR2G.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT11PW,118.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 1-Element 8-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC30PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74ACT540DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH273PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for LSF0102YZTR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV595AQPWRQ1.pdf |