| Part Number | TC7S08F,LF(T |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 150510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SSOP Embossed T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC7S08F,LF(T |
| Datasheet download |
| Part Number | TC7S08F,LF(T |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Supplier Package | SSOP |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Tin|Silver |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@2V|[email protected]|17@6V ns |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.1 |
| Package | 5SSOP |
| Replacement Part Number | PART-TC7S08F,LF(T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVT245BPW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Counter Single 4-Bit Sync Binary UP 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74AC161DR2G.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV10APWR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC374D,653.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC04PW,118.pdf |
|
Integrated Device Technology | 64-pin CK505 Compatible Clock w Fully Integrated Voltage Regulator + Integrated Series Resistor Download PDF datasheet for 9LRS3165BGLFT.pdf |
|
Toshiba | Flip-Flop D-Type 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC74ACT574FT(EL).pdf |
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP2G17GW,125.pdf |
|
ALPS | 12mm Insulated Shaft Type Encoder 5-Pin Tray Download PDF datasheet for EC12D1524403.pdf |
|
Toshiba | Decoder Single 3-to-8 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74VHC138FT(BE).pdf |