| Part Number | TC7S08FU,LF(T |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 858090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC7S08FU,LF(T |
| Datasheet download |
| Part Number | TC7S08FU,LF(T |
|---|---|
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@2V|[email protected]|17@6V ns |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Logic Function | AND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum High Level Output Current | -2.6 mA |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Pin Count | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | TSSOP |
| Screening Level | Industrial |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 0.9 |
| Maximum Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Package | 5SSOP |
| Replacement Part Number | PART-TC7S08FU,LF(T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LCX14MTCX.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74AHCT244PWG4.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 20-Pin QSOP Tube Download PDF datasheet for PI49FCT3807QE.pdf |
|
Integrated Device Technology | 64-pin CK505 Compatible Clock w Fully Integrated Voltage Regulator + Integrated Series Resistor Download PDF datasheet for 9LRS3165BGLFT.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HC245F.pdf |
|
Integrated Device Technology | Synchronous Ethernet WAN PLL Download PDF datasheet for 82V3352EDG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74ALS541DWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Master-Slave Type Pos-Edge 3-Element 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC100LVEL30DWR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MM74HCT244WM.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LV00D,118.pdf |