| Part Number | TC7S08FU,LXGF(B |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 669050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC7S08FU,LXGF(B |
| Datasheet download |
| Part Number | TC7S08FU,LXGF(B |
|---|---|
| Maximum High Level Output Current | -2.6 mA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@2V|[email protected]|17@6V ns |
| Logic Function | AND |
| Pin Count | 5 |
| Supplier Package | SSOP |
| Maximum Low Level Output Current | 2.6 mA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Industrial |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 0.9 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Element Inputs | 2 |
| Package | 5SSOP |
| Replacement Part Number | PART-TC7S08FU,LXGF(B |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Driver 6-CH Inverting Open Drain CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC06APW,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74ACT14SCX.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Buffer Clock Multiplier 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CDCS503PWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator LVCMOS LVTTL to LVPECL 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MC100EPT20DG.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74VHC138DR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for 74ACT245SCX.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 24-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for NVT2010BQ,118.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC174PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AHCT1G14DCKR.pdf |
|
Nexperia | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC4538D,653.pdf |