| Part Number | TC7S66FU(T5L,F,T) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 592030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Analog Switch Single SPST 5-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC7S66FU(T5L,F,T) |
| Datasheet download |
| Part Number | TC7S66FU(T5L,F,T) |
|---|---|
| Lead Finish | Tin/Silver|Tin/Bismuth|Gold |
| Pin Count | 5 |
| Chip Enable Signals | Yes |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Maximum Turn-On Time | 150@2V ns |
| Rad Hard | No |
| Maximum Single Supply Voltage | 12 V |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Output Signal Type | Single |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Inputs per Chip | 1 |
| Product Dimensions | 2 x 1.25 x 0.9 mm |
| Maximum On Resistance | [email protected] Ohm |
| Maximum High Level Output Current | 12.5 mA |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5|9 V |
| Maximum Low Level Output Current | 12.5 mA |
| Maximum Propagation Delay Bus to Bus | 75@2V|[email protected]|12@9V|11@12V ns |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Minimum Single Supply Voltage | 2 V |
| Supplier Package | SSOP |
| Configuration | Single SPST |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Number of Outputs per Chip | 1 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Input Signal Type | Single |
| Maximum On Resistance Range | 250 to 400 Ohm |
| Power Supply Type | Single |
| Type | Analog Switch |
| Package | 5SSOP |
| Replacement Part Number | PART-TC7S66FU(T5L,F,T) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Counter Divider Single 4-Bit Binary UP 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HC93M96.pdf |
|
Nexperia | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G58GM,115.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC74ADB,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | AND Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SV11P6X.pdf |
|
Microchip | Translator TTL to PECL 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SY100ELT22LZG.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74LCX125MX.pdf |
|
NXP | I2C-Bus Master Selector 16-Pin SO Tube Download PDF datasheet for PCA9541AD 03,112.pdf |
|
Nexperia | Counter Divider Single 14-Bit Binary UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4060BT,653.pdf |
|
ON Semiconductor | Counter Divider Single 14-Bit Binary UP 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14060BDR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SV126P5X.pdf |