| Part Number | M80-4612005 |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin |
| Quantity in stock | 783490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Datamate J-Tek DIL Female Small Bore Crimp Connector, gold clip + gold shell, with jackscrews, 10+10 contacts |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M80-4612005 |
| Datasheet download |
| Part Number | M80-4612005 |
|---|---|
| Housing Material | PPS |
| Pitch | 2 mm |
| Color | Black |
| Gender | F |
| Wire Size | 24 to 28 |
| Number of Contacts | 20 |
| Type | 2.00 Pitch Datamate J-Tek mm |
| Contact Material | Beryllium Copper contact clip, Brass shell |
| Rad Hard | No |
| Termination Method | Crimp |
| Mounting | Cable (Crimp) |
| Contact Plating | Gold |
| Product Dimensions | 30 x 7.55 x 5.55 mm |
| Operating Temperature | -55 to +125 °C |
| Body Orientation | Straight |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Gold |
| Product Depth | 7.55 mm |
| Product Height | 5.55 mm |
| Product Length | 30 mm |
| Replacement Part Number | PART-M80-4612005 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board HDR 8 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 10127721-082LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Wire to Board RCP 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 69901107LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 68016-204HLF.pdf |
|
Molex | Conn Socket Strip RCP 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0015446810.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0022232061.pdf |
|
Molex | 1.27MM PF HDR SMT NRBLB RL SN 12CKT Download PDF datasheet for 90814-0212.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board HDR 14 POS 2mm ST Panel Mount Download PDF datasheet for 5-292177-1.pdf |
|
Amphenol-FCI | FCI10140702-0301K11LF DDR4 SMD 15U\" - |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 30 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5-147381-3.pdf |
|
3M | MMM3432-6002 LCBL CONNECTOR PIN - |