| Part Number | M80-8540645 |
|---|---|
| Manufacturer | Harwin |
| Quantity in stock | 572720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Datamate L-Tek DIL Male Vertical 3mm PC Tail Connector, unlatched, gold, 3+3 contacts |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | M80-8540645 |
| Datasheet download |
| Part Number | M80-8540645 |
|---|---|
| Body Orientation | Vertical |
| Maximum Contact Resistance | 25 mOhm |
| Color | Black |
| Maximum Current Rating | 3 A |
| Rad Hard | No |
| Number of Rows | 2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Lead Finish | Gold |
| Type | 2.00 Pitch Datamate J-Tek mm |
| Mounting | PC Tail / Throughboard |
| Pitch | 2 mm |
| Contact Plating | Gold |
| Housing Material | Polyamide (Nylon) 46 |
| Operating Temperature | -55 to +125 °C |
| Number of Contacts | 6 |
| Product Dimensions | 9.6 x 5.8 x 5.6 mm |
| MSL Level | 1 |
| Product Length | 9.6 |
| Replacement Part Number | PART-M80-8540645 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0901361203.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXT524124.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Ejector Header HDR 60 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 71922-160LF.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Board to Board PL 120 POS 0.8mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 10069525-123402LF.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Shrouded Header HDR 40 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-103168-8.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 7 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705550041.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 4 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 826944-2.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Miniature Interconnection System RCP 10 POS 2.5mm Solder RA Thru-Hole Download PDF datasheet for 1-5164711-0.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector F 16 POS 2.54mm IDT ST Cable Mount Tube Download PDF datasheet for 15-38-8160.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 6 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 7-215083-6.pdf |