| Part Number | AUIPS6021R |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 415980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch Hi Side 19A 5-Pin(4+Tab) DPAK Tube |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | AUIPS6021R |
| Datasheet download |
| Part Number | AUIPS6021R |
|---|---|
| Operating Supply Voltage Range | 6 to 28 V |
| Switch On Resistance | 0.029 Ohm |
| Maximum Power Dissipation | 2500 mW |
| Product Dimensions | 6.73 x 6.22 x 2.39 mm |
| Supply Current | 2.2 mA |
| Rad Hard | No |
| Minimum Output Current | 19 A |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Type | High Side |
| Input Voltage | -0.3 to 5.5 V |
| Pin Count | 5 |
| Supplier Package | DPAK |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 5DPAK |
| Replacement Part Number | PART-AUIPS6021R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C Download PDF datasheet for LNK623DG.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 6.5A 5-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for BTS5012SDAAUMA1.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 2.3A 20-Pin DSO T R Download PDF datasheet for BTS716GB.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 11-Pin SOP-B EP Download PDF datasheet for TNY290KG.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for LNK625PG.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 11-Pin EDIP-B Download PDF datasheet for LNK6665V.pdf |
|
Power Integrations | CV CC Switcher 7-Pin SOIC-C T R Download PDF datasheet for LNK604DG-TL.pdf |
|
Power Integrations | Off-Line Switcher IC, 8.5 W (85-265 VAC) 11 W (230 VAC) - |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SMD-B T R Download PDF datasheet for TNY266GN-TL.pdf |
|
Power Integrations | Power Switch Switching 0.3A 3-Pin TO-220 Download PDF datasheet for TOP227YN.pdf |