| Part Number | AUIPS7091GTR |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 482940 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch Hi Side 1.5A 8-Pin SOIC T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | AUIPS7091GTR |
| Datasheet download |
| Part Number | AUIPS7091GTR |
|---|---|
| Minimum Output Current | 28 to 31 A |
| Supplier Package | SOIC |
| Number of Outputs | 1 |
| Interface Type | Serial |
| Pin Count | 8 |
| Product Dimensions | 5(Max) x 4(Max) x 1.5(Max) |
| Supply Current | 2.5 mA |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Input Voltage | 6 to 35 V |
| Operating Supply Voltage Range | 6 to 35 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 1250 mW |
| Switch On Resistance | 0.09 Ohm |
| Type | High Side |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-AUIPS7091GTR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |