| Part Number | BSP 452 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 158530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch Hi Side 0.7A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BSP 452 |
| Datasheet download |
| Part Number | BSP 452 |
|---|---|
| Supplier Package | SOT-223 |
| Input Voltage | -3 to 34 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Type | High Side |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage Range | 5 to 34 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Power Dissipation | 1800 mW |
| Minimum Output Current | 0.7 A |
| Supply Current | 1 mA |
| Pin Count | 4 |
| Switch On Resistance | 0.16 Ohm |
| Product Dimensions | 6.5 x 3.5 x 1.6 mm |
| Package | 4SOT-223 |
| Replacement Part Number | PART-BSP 452 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Panasonic | POWER SWITCH EVTVPBFM18B914AA - |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C Download PDF datasheet for LNK585DG.pdf |
|
Macom Technologies | MCM10-PG12NAB008MR01-LC59F08T FLOWANPC1 - |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 6-Pin ESIP-F Download PDF datasheet for TOP262LN.pdf |
|
Maxim Integrated | Power Switch 0.8A 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MAX5922CEUI+T.pdf |
|
Microchip | HIGH-SIDE LOAD SWITCH, 2A, 67mOhm Download PDF datasheet for MIC94080YFT-TR.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TOP254PN.pdf |
|
Infineon | Power Switch Lo Side 1.4A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Download PDF datasheet for BTS 3110 N.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TNY288PG.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 0.7A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Download PDF datasheet for ITS 4141N.pdf |