| Part Number | BTS 307 E3062A |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 577020 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch Hi Side 1.4A 5-Pin(4+Tab) TO-220AB SMD T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BTS 307 E3062A |
| Datasheet download |
| Part Number | BTS 307 E3062A |
|---|---|
| Pin Count | 5 |
| Operating Supply Voltage Range | 5.8 to 58 V |
| Switch On Resistance | 0.22 Ohm |
| Mounting | Surface Mount |
| Supply Current | 2.2 mA |
| Minimum Output Current | 1.4 A |
| Supplier Package | TO-220AB SMD |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| MSL Level | 1 |
| Type | High Side |
| Max Processing Temp | 225 |
| Product Dimensions | 9.9 x 9.2 x 4.4 mm |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Maximum Power Dissipation | 50000 mW |
| Input Voltage | -0.5 to 36 V |
| Package | 5TO-220AB SMD |
| Replacement Part Number | PART-BTS 307 E3062A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Power Switch Hi Side 2.8A 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for SI3865DDV-T1-GE3.pdf |
|
Power Integrations | Energy Efficient, Low Power, Off-Line Switcher IC - |
|
STMicroelectronics | Power Switch Hi Side 9A 16-Pin SO Tube Download PDF datasheet for VND830-E.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TOP253PN.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 1.3A 8-Pin DSO T R Download PDF datasheet for BSP752T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 0.15A 6-Pin MLP EP T R Download PDF datasheet for FPF2163.pdf |
|
STMicroelectronics | Power Switch Hi Side 30A 5-Pin(5+Tab) PENTAWATT Tube Download PDF datasheet for VN920-E.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SMD-B T R Download PDF datasheet for TOP244GN-TL.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C T R Download PDF datasheet for LNK362DN-TL.pdf |
|
Infineon | Power Switch Lo Side 3.6A 3-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for BTS3046SDR.pdf |