| Part Number | BTS4142N |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 844800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch Hi Side 1.4A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BTS4142N |
| Datasheet download |
| Part Number | BTS4142N |
|---|---|
| Operating Supply Voltage Range | 12 to 45 V |
| Type | High Side |
| Rad Hard | No |
| Switch On Resistance | 0.15 Ohm |
| Maximum Power Dissipation | 1400 mW |
| Supplier Package | SOT-223 |
| Input Voltage | -10 to 45 V |
| Product Dimensions | 6.5 x 3.5 x 1.6 mm |
| Pin Count | 4 |
| Supply Current | 1 mA |
| Minimum Output Current | 1.4 A |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Package | 4SOT-223 |
| Replacement Part Number | PART-BTS4142N |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Power Switch Hi Side 1.2A 4-Pin WCSP T R Download PDF datasheet for SIP32451DB-T2-GE1.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch Hi Side Lo Side 7-Pin LSOP T R - |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 8-Pin PDIP SMD Download PDF datasheet for TNY254GN.pdf |
|
Infineon | Power Switch Lo Side 0.7A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Download PDF datasheet for BSP 75N.pdf |
|
Vishay | Power Switch Hi Side 2.4A 4-Pin TDFN T R Download PDF datasheet for SIP32402ADNP-T1GE4.pdf |
|
Infineon | Power Switch Lo Side 2.4A 3-Pin(2+Tab) TO-252 Download PDF datasheet for BTS 118 D.pdf |
|
Infineon | Power Switch Lo Side 0.5A 36-Pin DSO T R Download PDF datasheet for TLE6230GP.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 0.135A 6-Pin MicroFET T R Download PDF datasheet for FPF2165R.pdf |
|
Power Integrations | Integrated Off-Line Switcher 11-Pin EDIP-B Download PDF datasheet for TOP270VG.pdf |
|
Toshiba | Trans Darlington NPN 50V 0.5A 18-Pin SOL Download PDF datasheet for ULN2803AFWGCELHA.pdf |