| Part Number | BTS50081EKBXUMA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 888710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch Hi Side 11A 14-Pin DSO EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BTS50081EKBXUMA1 |
| Datasheet download |
| Part Number | BTS50081EKBXUMA1 |
|---|---|
| Input Voltage | -0.3 to 6 V |
| Pin Count | 14 |
| Number of Outputs | 1 |
| Supply Current | 5 mA |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Product Dimensions | 8.65 x 3.9 x 1.47 |
| Operating Supply Voltage Range | 5 to 28 V |
| Switch On Resistance | 0.008 Ohm |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Type | High Side |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Power Dissipation | 2000 mW |
| Lead Finish | Tin |
| Supplier Package | DSO EP |
| Minimum Output Current | 11 A |
| Package | 14DSO EP |
| Replacement Part Number | PART-BTS50081EKBXUMA1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin(6+Tab) TO-263-C T R Download PDF datasheet for TOP245R-TL.pdf |
|
Infineon | Power Switch Lo Side 3.5A 3-Pin(2+Tab) TO-263 Download PDF datasheet for BTS117TC.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 4A 8-Pin DSO EP Download PDF datasheet for BTS50451EJAXUMA1.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TNY284PG.pdf |
|
Power Integrations | LED DRVR 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for LNK457DG-TL.pdf |
|
Power Integrations | Integrated Off-Line Switcher 11-Pin EDIP-B Download PDF datasheet for TOP266VG.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 6-Pin(6+Tab) TO-220-C Download PDF datasheet for TOP257YN.pdf |
|
Texas Instruments | Dual Load Switch 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for TPS22960DCNR.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SMD-B Download PDF datasheet for TNY267GN.pdf |
|
Power Integrations | Off-Line Switcher IC, 8.5 W (85-265 VAC) 11 W (230 VAC) - |