| Part Number | BTS5030-2EKA |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 377350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch Hi Side 6A 14-Pin DSO EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | BTS5030-2EKA |
| Datasheet download |
| Part Number | BTS5030-2EKA |
|---|---|
| Operating Supply Voltage Range | 5 to 28 V |
| Rad Hard | No |
| Type | High Side |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | DSO EP |
| MSL Level | 3 |
| Pin Count | 14 |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Minimum Output Current | 6 A |
| Product Dimensions | 8.65 x 3.9 x 1.47 |
| Maximum Power Dissipation | 2100 mW |
| Number of Outputs | 2 |
| Supply Current | 5 mA |
| Switch On Resistance | 0.03 Ohm |
| Input Voltage | -0.3 to 6 V |
| Package | 14DSO EP |
| Replacement Part Number | PART-BTS5030-2EKA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Power Switch Hi Side 22A 20-Pin DSO Download PDF datasheet for BTS840S2.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-B Download PDF datasheet for LNK364PG.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 8A 5-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for BTS6143D.pdf |
|
Toshiba | Power Switch Hi Side 1.2A 6-Pin WCSPB Embossed T R Download PDF datasheet for TCK105G.LF(S.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 6.5A 5-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for BTS5012SDAAUMA1.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TNY277PG.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side Lo Side 42A 18-Pin TO-263 T R Download PDF datasheet for BTM7810K.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 2A 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS22924CYZPT.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 8-Pin PDIP SMD Download PDF datasheet for TNY254GN.pdf |
|
Infineon | Power Switch Lo Side 0.75A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for IPS041LTR.pdf |