| Part Number | FF100R12RT4 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 481510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 100A 7-pin 34MM-1 |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | IGBT Module |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FF100R12RT4 |
| Datasheet download |
| Part Number | FF100R12RT4 |
|---|---|
| Pin Count | 7 |
| Product Dimensions | 94 x 34 x 30.2 |
| Configuration | Dual |
| Maximum Gate Emitter Voltage | ±20 V |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 1200 V |
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Maximum Continuous Collector Current | 100 A |
| Mounting | Screw |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Channel Type | N |
| Supplier Package | 34MM-1 |
| Rad Hard | No |
| Package | 734MM-1 |
| Replacement Part Number | PART-FF100R12RT4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.2kV 78A 7-Pin 34mm Download PDF datasheet for BSM 50 GB 120 DN2.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 25A 23-Pin EASY2 Download PDF datasheet for FP15R12YT3.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.7KV 600A 11-pin ECONOD-3 Download PDF datasheet for FF450R17ME4.pdf |
|
Infineon | IGBT Module, Half Control Bridge, 1600V, 360A Download PDF datasheet for TDB6HK360N16P.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 1.7kV 110A 7-Pin 34mm Download PDF datasheet for BSM 75 GB 170 DN2.pdf |
|
Macom Technologies | Trans IGBT Module 1.2KV 14.8A Download PDF datasheet for V23990-P487-A-PM.pdf |
|
Infineon | - - |
|
Infineon | SP001307386,PL33,AG-34MM-2 Download PDF datasheet for 2A50HB12C1U.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Module N-CH 3.3KV 1500A 9-pin IHVB190-3 Download PDF datasheet for FZ1500R33HE3.pdf |
|
Macom Technologies | MCM10-FY07H6A019C701-LB45F08Y FLOW1 650V - |