| Part Number | IFX1117ME V |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 817000 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Standard Regulator Pos 1.25V to 13.8V 1A 4-Pin SOT-223 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IFX1117ME V |
| Datasheet download |
| Part Number | IFX1117ME V |
|---|---|
| Typical Dropout Voltage @ Current | 1@100mA|1.05@500mA|1.1@800mA|1.3@1A V |
| Function | Standard |
| Minimum Input Voltage | 4.55 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Junction to Case | 4 K/W |
| Supplier Package | SOT-223 |
| Maximum Input Voltage | 15 V |
| Reference Voltage | 1.27 V |
| Junction to Ambient | 164 K/W |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Typical Quiescent Current | 5 mA |
| Load Regulation | 0.4 % |
| Output Type | Adjustable |
| Accuracy | ±2 % |
| Output Voltage | 1.25 to 13.8 V |
| Input Voltage Range | 4.55 to 15 V |
| Line Regulation | 0.2 % |
| Product Dimensions | 6.5 x 3.5 x 1.6 |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 1.1@100mA|1.15@500mA|1.2@800mA|1.4@1A V |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Tin |
| Number of Outputs | 1 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Quiescent Current | 10 mA |
| Pin Count | 4 |
| Mounting | Surface Mount |
| Polarity | Positive |
| Package | 4SOT-223 |
| Replacement Part Number | PART-IFX1117ME V |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ROHM | LDO Regulator Pos 5V 1A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Tube Download PDF datasheet for BA05CC0T.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 1.24V to 26V 1.25A 5-Pin TO-263 T R Download PDF datasheet for MIC2941AWU-TR.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Neg -5V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK Rail Download PDF datasheet for MC79M05BDTG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.161V to 48V 0.05A 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS7A4101DGNR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.1V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS73131DBVR.pdf |
|
Maxim Integrated | LDO Regulator Pos 0.8V to 5V5V 1A 16-Pin TSSOP EP Download PDF datasheet for MAX8869EUE50+.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS73101DBVR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 12V 1A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for MC7812CDTRKG.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Pos 15V 0.1A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for UA78L15ACDR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 3.2V 0.25A 4-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for NCP160AFCS320T2G.pdf |