| Part Number | IFX27001TFV33 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 238530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 3.3V 1A 3-Pin(2+Tab) TO-252 |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IFX27001TFV33 |
| Datasheet download |
| Part Number | IFX27001TFV33 |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Minimum Input Voltage | 3.2 V |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 1.2@100mA|1.3@500mA|1.35@800mA|1.4@1A V |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Number of Outputs | 1 |
| Junction to Case | 4 K/W |
| Accuracy | ±3 % |
| Line Regulation | 50 mV |
| Load Regulation | 16 mV |
| Typical Quiescent Current | 1 mA |
| Polarity | Positive |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Input Voltage Range | 40 to 3.2 V |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Junction to Ambient | 57 K/W |
| Max Processing Temp | 260 |
| Function | LDO |
| Supplier Package | TO-252 |
| Pin Count | 3 |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 1@100mA|1.05@500mA|1.1@800mA|1.3@1A V |
| Product Dimensions | 6.5 x 6.22 x 2.3 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 3TO-252 |
| Replacement Part Number | PART-IFX27001TFV33 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.5V3.3V 0.2A 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TLV7111533DDSET.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS76333DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 12V 1A 4-Pin(3+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM340SX-12 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.6V 0.15A 6-Pin SON T R Download PDF datasheet for TPS78236DRVT.pdf |
|
Microchip | Regulator, Fast Response, Low Dropout (LDO) Voltage, 3A, 5-Lead TO-263 Pkg + Tab, RoHS, T R 0.75k Download PDF datasheet for MIC29312WU-TR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 3.3V to 20V 0.02A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for NCV47551DAJR2G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.1A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for LP2951-33QDRGRQ1.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 3V to 15V 1A 5-Pin(4+Tab) TO-252 T R Download PDF datasheet for BA00CC0WFP-E2.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 9V 1A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for MC7809CTG.pdf |
|
Diodes Incorporated | LDO Regulator Pos 1.8V 0.15A 3-Pin SOT-23R T R Download PDF datasheet for AP7313-18SRG-7.pdf |