IGP30N60H3 Infineon
IGP30N60H3 Images
Please contact us for more photos of IGP30N60H3
Part Number IGP30N60H3
Manufacturer Infineon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Trans IGBT Chip N-CH 600V 60A 3-Pin TO-220AB Tube
Category Discrete Semiconductor
Family IGBT Chip
ROHS Compliant Yes
MSL Level IGP30N60H3
Datasheet download IGP30N60H3.pdf
Request Quotation for IGP30N60H3
IGP30N60H3 Specifications
Part Number IGP30N60H3
Mounting Through Hole
Lead Finish Tin Over Nickel
Rad Hard No
Maximum Continuous Collector Current 60 A
Supplier Package TO-220AB
Operating Temperature -40 to 175 °C
Channel Type N
Max Processing Temp 260
Product Dimensions 10.36(Max) x 4.57(Max) x 9.45(Max)
Pin Count 3
Maximum Collector Emitter Voltage 600 V
Maximum Gate Emitter Voltage ±20 V