| Part Number | IKW50N65ES5XKSA1 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 741320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Trans IGBT Chip N-CH 650V 80A 3-Pin TO-247 |
| Category | Discrete Semiconductor |
| Family | IGBT Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IKW50N65ES5XKSA1 |
| Datasheet download |
| Part Number | IKW50N65ES5XKSA1 |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 175 °C |
| Product Dimensions | 16.13(Max) x 5.21(Max) x 21.1(Max) |
| Rad Hard | No |
| Maximum Continuous Collector Current | 80 A |
| Supplier Package | TO-247 |
| Package | 3TO-247 |
| Replacement Part Number | PART-IKW50N65ES5XKSA1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 64A 3-Pin(3+Tab) TO-264 Rail Download PDF datasheet for FGL40N120ANDTU.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Chip N-CH 650V 74A 3-Pin TO-247 Download PDF datasheet for IKW40N65H5.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Chip N-CH 900V 51A 3-Pin(3+Tab) TO-247AC Download PDF datasheet for IRG4PF50WPBF.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 6.2A 3-Pin TO-252 T R Download PDF datasheet for SGD02N120.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Trans IGBT Chip N-CH 650V 60A 3-Pin TO-3PN Tube Download PDF datasheet for FGA30T65SHD.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Chip N-CH 600V 12A 3-Pin TO-220AB Tube Download PDF datasheet for IGP06N60T.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Chip N-CH 600V 18A 3-Pin(2+Tab) D2PAK Download PDF datasheet for IRGS6B60KDPBF.pdf |
|
STMicroelectronics | Trans IGBT Chip N-CH 600V 29A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for STGP10NB60SD.pdf |
|
ON Semiconductor | Trans IGBT Chip N-CH 1.2KV 80A 3-Pin(3+Tab) TO-247 Rail Download PDF datasheet for NGTB40N120IHLWG.pdf |
|
Infineon | Trans IGBT Chip N-CH 650V 80A 3-Pin TO-247 Download PDF datasheet for IGW50N65H5.pdf |