| Part Number | IPS5451S |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 681220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch Hi Side 1A 5-Pin(4+Tab) SMD-220 |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IPS5451S |
| Datasheet download |
| Part Number | IPS5451S |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Minimum Output Current | 1 A |
| Maximum Power Dissipation | 1580 mW |
| Product Dimensions | 10.5 x 7.2 x 4.55 mm |
| Switch On Resistance | 0.019 Ohm |
| Input Voltage | -0.3 to 5.5 V |
| Supplier Package | SMD-220 |
| Type | High Side |
| Pin Count | 5 |
| Operating Supply Voltage Range | 5.5 to 18 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Max Processing Temp | 225|300 |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| MSL Level | 1 |
| Supply Current | 3.5 mA |
| Package | 5SMD-220 |
| Replacement Part Number | PART-IPS5451S |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Power Switch Hi Side 0.025A 28-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX1538ETI+T.pdf |
|
NXP | Power Switch Hi Side 60A 16-Pin QFN EP Tray Download PDF datasheet for MC33982CHFK.pdf |
|
STMicroelectronics | Power Switch Hi Side 0A 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for STMPS2161TTR.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 2A 4-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS22915BYFPT.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 0.4A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for FPF2107.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 6-Pin MicroFET T R Download PDF datasheet for FPF1005.pdf |
|
Power Integrations | Integrated Off-Line Switcher 11-Pin ESOP-B T R Download PDF datasheet for TOP267KG-TL.pdf |
|
Power Integrations | AC-DC DRIVER IC - |
|
Texas Instruments | Power Switch 3A 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS22964CYZPT.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C Download PDF datasheet for LNK302DN.pdf |