| Part Number | IR3476MTRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 326710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 12A 3V to 27V 16-Pin PQFN EP T R 4k Pb Free |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IR3476MTRPBF |
| Datasheet download |
| Part Number | IR3476MTRPBF |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 2 |
| Supplier Package | Power QFN EP |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Input Voltage | 27 V |
| Type | Step Down |
| Minimum Input Voltage | 3 V |
| Switching Regulator | Yes |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 16 |
| Maximum Output Current | 12 A |
| Output Type | Adjustable |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 5.5 V |
| Output Voltage | 0.5 to 12 V |
| Switching Frequency | 750 kHz |
| Product Dimensions | 6 x 5 x 0.95 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 16Power QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-IR3476MTRPBF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 8-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for LMZ10501SILR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 2.5V 6V 10-Pin SON T R Download PDF datasheet for TPS62400QDRCRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 2.5V to 6V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61087DSCR.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 12-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2131GG-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LM22670MRE-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single 9V to 100V 8-Pin PSOP EP Tube Download PDF datasheet for LM34926MR NOPB.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 55V 6-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP2459GJ-P.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 9V to 100V 8-Pin PSOP EP Tube Download PDF datasheet for LM5019MR NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 1.8V to 5.5V 10-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS63031DSKR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM2594M-3.3 NOPB.pdf |