| Part Number | IR3820AMTRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 574660 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 21V 15-Pin Power QFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IR3820AMTRPBF |
| Datasheet download |
| Part Number | IR3820AMTRPBF |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Input Voltage | 21 V |
| Type | Step Down |
| Minimum Input Voltage | 2.5 V |
| Switching Frequency | 300 kHz |
| Pin Count | 15 |
| Output Type | Adjustable |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Output Current | 14 A |
| Output Voltage | 0.6 to 12 V |
| Product Dimensions | 6 x 5 x 0.9 mm |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 14 V |
| Supplier Package | Power QFN EP |
| Switching Regulator | Yes |
| Package | 15Power QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-IR3820AMTRPBF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 9V to 100V 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM34927SD NOPB.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 2.8V to 5.5V 12-Pin DFN EP Download PDF datasheet for ISL8022IRZ-T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 40V 14-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for LM2574M-12 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 60V 10-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS54561QDPRRQ1.pdf |
|
MPS | 3A, 16V, 500KHZ STEP-DOWN CONVERTER Download PDF datasheet for MP1497DJ-LF-Z.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 6V 10-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MP9115DQT-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 42V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS54140ADRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single-OUT Step Down 4.5V 23V 8-Pin PowerSO Tube Download PDF datasheet for TPS54239DDA.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 17V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for TPS62133AQRGTTQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.95V to 5.5V 16-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM20134MHE NOPB.pdf |