| Part Number | IR3840MTRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 750140 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 1.5V to 16V 15-Pin Power QFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IR3840MTRPBF |
| Datasheet download |
| Part Number | IR3840MTRPBF |
|---|---|
| Maximum Input Voltage | 16 V |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 5.5 V |
| MSL Level | 2 |
| Pin Count | 15 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | Power QFN EP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Efficiency | 96 % |
| Output Voltage | 0.7 to 14.4 V |
| Product Dimensions | 6 x 5 x 0.9 mm |
| Switching Frequency | 1650 kHz |
| Maximum Output Current | 12 A |
| Lead Finish | Tin |
| Minimum Input Voltage | 1.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Switching Regulator | Yes |
| Type | Step Down |
| Package | 15Power QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-IR3840MTRPBF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 3V to 20V 16-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM26400YMH NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4V to 20V 24-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for LM2717MT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin(7+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LM2670S-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 6V to 75V 20-Pin HTSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM5576MH NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 4V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2576SX-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.05V to 6V 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for TPS62237DRYR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 75V 14-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM3406HVMHX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 6V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62060DSGT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 3.5V to 40V 5-Pin(5+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM2577T-ADJ LF03.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 36V 12-Pin DFN T R Download PDF datasheet for ISL85415FRZ-T7A.pdf |