| Part Number | IR3841WMTRPBF |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 637810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 1.5V to 16V 15-Pin Power QFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | IR3841WMTRPBF |
| Datasheet download |
| Part Number | IR3841WMTRPBF |
|---|---|
| Maximum Input Voltage | 16 V |
| Type | Step Down |
| Pin Count | 15 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | Power QFN EP |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Switching Frequency | 225 to 1650 kHz |
| Output Voltage | 0.7 to 14.4 V |
| Product Dimensions | 6 x 5 x 0.9 mm |
| MSL Level | 2 |
| Maximum Output Current | 8 A |
| Minimum Input Voltage | 1.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Processing Temp | 260|300 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Number of Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Switching Regulator | Yes |
| Package | 15Power QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-IR3841WMTRPBF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
MPS | 3A 36V SYNC BUCK Download PDF datasheet for MP4423HGQ-Z.pdf |
|
QORVO | SMART PHONE DC-DC CONVERTER - |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 5V to 40V 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX5097AATE+T.pdf |
|
Ericsson | DC DC DIRECT CONVERTER 12VO 4.2A 50W - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 9V to 75V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM5007MM NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Up 2.5V to 5.5V 9-Pin WLP T R Download PDF datasheet for MAX8969EWL37+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 1.5V to 40V 20-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS55065QPWPRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 16-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM2675LD-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 17V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for TLV62130ARGTT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single-OUT Step Up Step Down 2.5V to 5.5V 12-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPS63050YFFR.pdf |