| Part Number | SAF-C165-LM HA |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 569910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-Bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 100-Pin MQFP -40~+85 \u00b0C Tray |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SAF-C165-LM HA |
| Datasheet download |
| Part Number | SAF-C165-LM HA |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Number of Programmable I/Os | 77 |
| Pin Count | 100 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Instruction Set Architecture | CISC|RISC |
| Maximum Speed | 20 MHz |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Max Processing Temp | 245 |
| Number of Timers | 5 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 20 x 14 x 2.7 |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Expanded Memory Size | 16 MB |
| Screening Level | Industrial |
| Supplier Package | MQFP |
| RAM Size | 2 KB |
| Watchdog | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Program Memory Type | ROMLess |
| Interface Type | SPI/USART |
| Package | 100MQFP |
| Replacement Part Number | PART-SAF-C165-LM HA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430F5152IDAR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 24KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F5509IRGZR.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit PIC24 PIC RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PIC24FJ128GB106T-I PT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430F2234IDAR.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-Bit RL78 G13 RL78 CISC 32KB Flash 3.3V 5V 48-Pin LFQFP Tray Download PDF datasheet for R5F100GCAFB#V0.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 1KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin TSSOP Download PDF datasheet for MSP430F1101AIPW.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP4 MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 49-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for MSP430G2744IYFFR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 96KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F5327IPN.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 48-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MSP430F5510IPT.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit PIC24 PIC RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 44-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PIC24FJ16GA004T-I PT.pdf |