| Part Number | SAF-XC167CI-16F40F BB |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 649850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-Bit XC166 CISC DSP RISC 128KB Flash 2.5 5V 144-Pin TQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SAF-XC167CI-16F40F BB |
| Datasheet download |
| Part Number | SAF-XC167CI-16F40F BB |
|---|---|
| Supplier Package | TQFP |
| On-Chip ADC | 16-chx10-bit |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Programmable I/Os | 103 |
| Interface Type | ASC/I2C/SSC/CAN |
| Maximum Expanded Memory Size | 16 KB |
| Maximum Speed | 40 MHz |
| Number of Timers | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.35|4.4 V |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 3 |
| Lead Finish | Tin |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Operating Supply Voltage | 2.5|5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 2.7|5.5 V |
| Product Dimensions | 20 x 20 x 1.4 |
| Instruction Set Architecture | CISC|DSP|RISC |
| RAM Size | 8 KB |
| Maximum Power Dissipation | 800 mW |
| Pin Count | 144 |
| Program Memory Type | Flash |
| Program Memory Size | 128 KB |
| Watchdog | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Package | 144TQFP |
| Replacement Part Number | PART-SAF-XC167CI-16F40F BB |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 3.3V 64-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430FE427IPMR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 256KB Flash 112-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12A256CPVE.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit PIC24 PIC RISC 128KB Flash 2.5V 3.3V 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for PIC24FJ128GB106T-I PT.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 64KB Flash 2.5V 5V 80-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12GC64MFUE.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-Bit RL78 D1A RL78 CISC 128KB Flash 3.3V 5V 100-Pin LFQFP Tray Download PDF datasheet for R5F10DPGJFB#V2.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 16KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2513IPW28R.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12X CISC 128KB Flash 2.5V 5V 112-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S912XDG128F2VAL.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit S12 CISC 48KB Flash 3.3V 5V 32-Pin LQFP Download PDF datasheet for S9S12G48F1VLC.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.5V 3.3V 80-Pin LQFP T R Download PDF datasheet for MSP430F5521IPNR.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 28-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2403IPW28R.pdf |