| Part Number | SAF-XC886LM-6FFI 5V AC |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 280650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit XC800 8051 CISC 24KB Flash 2.5V 5V 48-Pin TQFP T R |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SAF-XC886LM-6FFI 5V AC |
| Datasheet download |
| Part Number | SAF-XC886LM-6FFI 5V AC |
|---|---|
| Supplier Package | TQFP |
| Maximum Operating Supply Voltage | 2.7|5.5 V |
| Watchdog | 1 |
| Rad Hard | No |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3|4.5 V |
| Maximum Speed | 24 MHz |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| RAM Size | 1.75 KB |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 3 |
| Interface Type | SSC/UART |
| Product Dimensions | 7 x 7 x 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|5 V |
| Device Core | 8051 |
| Special Features | CAN Controller |
| Program Memory Type | Flash |
| Program Memory Size | 24 KB |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Pin Count | 48 |
| Number of Timers | 4 |
| Number of Programmable I/Os | 34 |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Package | 48TQFP |
| Replacement Part Number | PART-SAF-XC886LM-6FFI 5V AC |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 5V 32-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ATMEGA88PA-15MZ.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 1.5KB Flash 2.5V 3.3V 5V 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16F505-E ST.pdf |
|
Microchip | 8-Bit CMOS Microcontroller, 28 40 44-Pin Flash-Based Download PDF datasheet for PIC16F883T-I ML031.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit HCS08 S08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S08DZ60F2MLH.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit ATmega AVR RISC 16KB Flash 5V 44-Pin TQFP Download PDF datasheet for ATMEGA16-16AU.pdf |
|
Microchip | MCU 8-Bit PIC16LFxx PIC RISC 16KB Flash 3.3V 28-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for PIC16LF1786-I SS.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-Bit C8051F85x 8051 CISC 8KB Flash 2.5V 3.3V 20-Pin QFN Tube Download PDF datasheet for C8051F850-C-GM.pdf |
|
NXP | 8-BIT MCU, S08 CORE, 16KB FLASH, 20MHZ, Download PDF datasheet for S9S08RN16W2MLF.pdf |
|
NXP | MCU 8-bit HC08 CISC 4KB Flash 3.3V 5V 28-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MC908JL3ECDWE.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC10 PIC RISC 384byte Flash 2.5V 3.3V 5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for PIC10F200T-E OT.pdf |