| Part Number | SAK-XC164CM-8F40F AA |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 424930 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 16-bit XC164CM 40MHz 64kB Flash 8kB RAM -40~+125\u00b0C 64-Pin LQFP |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 16 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SAK-XC164CM-8F40F AA |
| Datasheet download |
| Part Number | SAK-XC164CM-8F40F AA |
|---|---|
| Supplier Package | TQFP |
| Screening Level | Automotive |
| Number of Programmable I/Os | 47 |
| Watchdog | 2 |
| Pin Count | 64 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.35|4.4 V |
| Maximum Speed | 40 MHz |
| Number of Timers | 5 |
| Interface Type | CAN/SPI/USART |
| Mounting | Surface Mount |
| Program Memory Size | 64 KB |
| Max Processing Temp | 260 |
| Data Bus Width | 16 Bit |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 3 |
| Maximum Expanded Memory Size | 16 MB |
| Operating Supply Voltage | 2.5|5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 2.7|5.5 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Instruction Set Architecture | CISC|DSP|RISC |
| On-Chip ADC | 14-chx10-bit |
| RAM Size | 6 KB |
| Product Dimensions | 10 x 10 x 1.4 |
| Special Features | CAN Controller |
| Device Core | C166 |
| Program Memory Type | Flash |
| Package | 64TQFP |
| Replacement Part Number | PART-SAK-XC164CM-8F40F AA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | MCU 16-bit C166 CISC RISC ROMLess 5V 80-Pin MQFP Download PDF datasheet for SAB-C161K-LMHA.pdf |
|
Microchip | MCU 16-bit dSPIC33 dsPIC RISC 256KB Flash 3.3V 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for DSPIC33FJ256GP710A-I PT.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430G2253IRHB32R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 64KB Flash 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for MSP430F5247IRGCR.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12 CISC 64KB Flash 2.5V 3.3V 5V 80-Pin PQFP Tray Download PDF datasheet for MC9S12E64CFUE.pdf |
|
Renesas Electronics | IC, SMT, BGA176, H8S 2113, CPU 3.3 Download PDF datasheet for R4F2113NBG#U0.pdf |
|
Renesas Electronics | MCU 16-bit 32-bit M16C CISC 256KB Flash 3.3V 5V 100-Pin LQFP Download PDF datasheet for M3062LFGPGP#U3C.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-bit MSP430 RISC 2KB Flash 2.5V 3.3V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MSP430G2211IPW14R.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 16-Bit MSP430 RISC 32KB Flash 2.7V 3.3V 38-Pin TSSOP Tray Tube Download PDF datasheet for MSP430G2755IDA38.pdf |
|
NXP | MCU 16-bit HCS12X CISC 512KB Flash 2.5V 5V 112-Pin LQFP Tray Download PDF datasheet for S912XDP512J1MAL.pdf |