| Part Number | SAK-XC866-2FRIBE |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 700850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | MCU 8-Bit 26.67MHz XC800 Core 5V 8KB Flash 0.76kB RAM 38-Pin TSSOP -40~+125\u00b0C |
| Category | Microcontrollers MCU IC |
| Family | 8 Bit Microcontrollers MCU |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SAK-XC866-2FRIBE |
| Datasheet download |
| Part Number | SAK-XC866-2FRIBE |
|---|---|
| Program Memory Type | Flash |
| Program Memory Size | 8 Kb |
| Green | Yes |
| Lead Free | Yes |
| Watchdog | 1 |
| Maximum Speed | 26.67 MHz |
| Number of Timers | 3 |
| Instruction Set Architecture | CISC |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Maximum Operating Supply Voltage | 2.7|3.6|5.5 V |
| Family | XC866 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Mounting | Surface Mount |
| RAM Size | 768 byte |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3|3|4.5 V |
| Data Bus Width | 8 Bit |
| Number of Programmable I/Os | 27 |
| Family Name | XC800 |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Interface Type | SSC/UART |
| On-Chip ADC | 8-chx10-bit |
| Screening Level | Automotive |
| Device Core | 8051 |
| Package | 38TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-SAK-XC866-2FRIBE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | 16K FLASH, 1K RAM Download PDF datasheet for MC9S08DV16AMLF.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS11037-A SP001136264_D - |
|
STMicroelectronics | 4-Bit 8-Bit MCU Download PDF datasheet for STM8AF5268TCX.pdf |
|
Silicon Labs | MCU 8-bit C8051F31x 8051 CISC 16KB Flash 3.3V 32-Pin LQFP Download PDF datasheet for C8051F310-GQ.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC18 PIC RISC 32KB EPROM 3.3V 5V 44-Pin PLCC Tube Download PDF datasheet for PIC18LC452-I L.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 512byte EPROM 5V 18-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for PIC16C54C-04 P.pdf |
|
NXP | 9S08 UC W 4K 0.25UM SGF Download PDF datasheet for MC9S08SH4CWJR.pdf |
|
NXP | MCU 8-Bit HCS08 S08 CISC 60KB Flash 3.3V 5V 64-Pin LQFP Brick Download PDF datasheet for S9S08DZ60F2MLH.pdf |
|
Microchip | MCU 8-bit PIC16 PIC RISC 14KB Flash 2.5V 3.3V 5V 20-Pin QFN EP Download PDF datasheet for PIC16F1829-I ML.pdf |
|
Infineon | INFPX7510EDSG-R2-CS09690-A SP000956298 - |