SGW20N60 Infineon
SGW20N60 Images
Please contact us for more photos of SGW20N60
Part Number SGW20N60
Manufacturer Infineon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Trans IGBT Chip N-CH 600V 40A 3-Pin TO-247 Tube
Category Discrete Semiconductor
Family IGBT Chip
ROHS Compliant Yes
MSL Level SGW20N60
Datasheet download SGW20N60.pdf
Request Quotation for SGW20N60
SGW20N60 Specifications
Part Number SGW20N60
Supplier Package TO-247
Pin Count 3
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Dimensions 16.13(Max) x 5.21(Max) x 21.1(Max)
Rad Hard No
Mounting Through Hole
Configuration Single
Maximum Continuous Collector Current 40 A
Max Processing Temp 260
Operating Temperature -55 to 150 °C
Channel Type N
Maximum Gate Emitter Voltage ±20 V
Maximum Collector Emitter Voltage 600 V