| Part Number | TDA5255 |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 337670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | RF Transceiver ASK FSK 2.5V 3.3V 5V 38-Pin TSSOP T R |
| Category | RF & Microwave |
| Family | RF Transceiver |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TDA5255 |
| Datasheet download |
| Part Number | TDA5255 |
|---|---|
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Category | Transceiver |
| Lead Finish | Tin |
| Screening Level | Industrial |
| Type | Transceiver |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 2.5|3.3|5 V |
| Modulation Technique | ASK|FSK |
| Rad Hard | No |
| Maximum RF Operating Frequency | 435 MHz |
| Operating Band Frequency | 433 to 435 MHz |
| Pin Count | 38 |
| Product Dimensions | 9.7 x 4.4 x 1 |
| MSL Level | 3 |
| Package | 38TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-TDA5255 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | RF Transceiver GFSK 1.8 V to 3.6V 40-Pin QFN T R Download PDF datasheet for AX-SFEU-API-1-01-TX30.pdf |
|
NXP | RF Transceiver ASK FSK GFSK 2.7V 32-Pin HVQFN EP Download PDF datasheet for OL2381AHN C0B,515.pdf |
|
Microchip | RN2903 LoRa Mote Wireless Transceiver Module Development Board Download PDF datasheet for DM164139.pdf |
|
Dialog Semiconductor | Bluetooth Low Energy 4.2 SoC optimized for A4WP and HCI applications \u2013 12 GPIOs\u00a0in ultra-thin WL-CSP34 and 0.4mm ball pitch package Download PDF datasheet for DA14581-00000VRA.pdf |
|
QORVO | RF Receiver 50MHz to 1000MHz 5V 40-Pin SMD Download PDF datasheet for TAT6281.pdf |
|
Maxim Integrated | RF Receiver FSK 2.5V 3.3V 5V 32-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX7042ATJ+T.pdf |
|
Texas Instruments | MCU 32-Bit ARM Cortex M4 RISC ROMLess 1.85V 3.3V 64-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CC3200R1M2RGCR.pdf |
|
Texas Instruments | RF Receiver 80-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for ADS58C23IPFPR.pdf |
|
Maxim Integrated | RF Receiver ASK OOK 3.3V 20-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX7036GTP+T.pdf |
|
Dialog Semiconductor | Bluetooth Low Energy 5.0 SoC with integrated ARM Cortex M0, PMU, memories, voice interface and peripherals \u2013 25 GPIOs\u00a0in QFN40 and 0.4mm pin pitch package Download PDF datasheet for DA14585-00000AT2.pdf |