TLS203B0EJV33XUMA1 Infineon
TLS203B0EJV33XUMA1 Images
Please contact us for more photos of TLS203B0EJV33XUMA1
Part Number TLS203B0EJV33XUMA1
Manufacturer Infineon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 3.3V 0.3A 8-Pin DSO EP T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level TLS203B0EJV33XUMA1
Datasheet download TLS203B0EJV33XUMA1.pdf
Request Quotation for TLS203B0EJV33XUMA1
TLS203B0EJV33XUMA1 Specifications
Part Number TLS203B0EJV33XUMA1
Product Dimensions 4.9 x 3.9 x 1.45
Screening Level Automotive
Function LDO
Maximum Output Current 0.3 A
Rad Hard No
Minimum Input Voltage 3.8 V
Load Regulation 15 mV
Number of Outputs 1
Typical Dropout Voltage @ Current 0.13@10mA|0.17@50mA|0.2@100mA|0.27@300mA V
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
MSL Level 3
Junction to Case 7 K/W
Supplier Package DSO EP
Lead Finish Matte Tin
Maximum Quiescent Current 0.06 mA
Maximum Dropout Voltage @ Current 0.19@10mA|0.22@50mA|0.24@100mA|0.3@300mA V
Junction to Ambient 155 K/W
Operating Temperature -40 to 125 °C
Pin Count 8
Input Voltage Range 3.8 to 20 V
Typical Quiescent Current 0.03 mA
Accuracy ±2.5 %
Reference Voltage 1.22 V
Output Voltage 3.3 V
Line Regulation 20 mV
Output Type Fixed
Polarity Positive
Maximum Input Voltage 20 V