TLS203B0EJV50XUMA1 Infineon
TLS203B0EJV50XUMA1 Images
Please contact us for more photos of TLS203B0EJV50XUMA1
Part Number TLS203B0EJV50XUMA1
Manufacturer Infineon
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 5V 0.3A 8-Pin DSO EP T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level TLS203B0EJV50XUMA1
Datasheet download TLS203B0EJV50XUMA1.pdf
Request Quotation for TLS203B0EJV50XUMA1
TLS203B0EJV50XUMA1 Specifications
Part Number TLS203B0EJV50XUMA1
Function LDO
Junction to Ambient 155 K/W
Junction to Case 7 K/W
Rad Hard No
Input Voltage Range 5.5 to 20 V
Maximum Output Current 0.3 A
Typical Dropout Voltage @ Current 0.13@10mA|0.17@50mA|0.2@100mA|0.29@300mA V
Number of Outputs 1
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Minimum Input Voltage 5.5 V
MSL Level 3
Product Dimensions 4.9 x 3.9 x 1.45
Supplier Package DSO EP
Lead Finish Matte Tin
Line Regulation 25 mV
Maximum Quiescent Current 0.06 mA
Screening Level Automotive
Output Voltage 5 V
Load Regulation 22 mV
Output Type Fixed
Maximum Input Voltage 20 V
Polarity Positive
Maximum Dropout Voltage @ Current 0.19@10mA|0.22@50mA|0.24@100mA|0.32@300mA V
Typical Quiescent Current 0.03 mA
Accuracy ±2.5 %
Pin Count 8
Operating Temperature -40 to 125 °C