| Part Number | 7008S55PFI |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 786960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 64K x 8 Dual-Port RAM |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 7008S55PFI |
| Datasheet download |
| Part Number | 7008S55PFI |
|---|---|
| Supplier Package | TQFP |
| Density | 512 Kb |
| Rad Hard | No |
| Number of Bits per Word | 8 Bit |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Words | 64 kWords |
| MSL Level | 3 |
| Product Dimensions | 14 x 14 x 1.4 mm |
| Timing Type | Asynchronous |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Ports | 2 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum Operating Current | 310 mA |
| Max Processing Temp | 240 |
| Pin Count | 100 |
| Maximum Random Access Time | 55 ns |
| Pitch | 0.5 |
| Address Bus Width | 32 Bit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Screening Level | Industrial |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Package | 100TQFP |
| Replacement Part Number | PART-7008S55PFI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 3.3V 128K x 36 ZBT Synchronous PipeLined SRAM Download PDF datasheet for 71V546S133PFG.pdf |
|
Microchip | 28KB, 2KB RAM, 256B EEPROM, 10B ADC, COMPARATOR, 5B DAC, 10B PWM, CCP, CLC, NCO, CWG, PPS, EUSART, 2X(SPI I2C) Download PDF datasheet for PIC16LF18346-I GZ.pdf |
|
ISSI | ISNIS61WV6416DBLL-8TLI 64K X 16 HIGH SPE Download PDF datasheet for IS61WV6416DBLL-8TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 256K x 16 55ns 44-Pin TSOP-II T R Download PDF datasheet for IS62WV25616BLL-55TLI-TR.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 512K x 8 10ns 44-Pin TSOP-II T R Download PDF datasheet for IS61WV5128EDBLL-10TLI-TR.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 12ns 28-Pin SOJ Download PDF datasheet for IS61C256AL-12JLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 32K x 8 Asynchronous Static Ram Download PDF datasheet for 71256SA25YG8.pdf |
|
Microchip | SRAM Chip Sync Single 3.3V 256K-Bit 32K x 8 25ns 8-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 23K256-I ST.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128KWord x 8 70ns 32-Pin SOP Tube Download PDF datasheet for R1LP0108ESN-7SR#B0.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 64K x 16 12ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for AS7C1026B-12TCN.pdf |