| Part Number | 7025S55G |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 730080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 8K x 16 Dual-Port RAM |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 7025S55G |
| Datasheet download |
| Part Number | 7025S55G |
|---|---|
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Product Dimensions | 28.45 x 28.45 x 3.68 mm |
| Rad Hard | No |
| Density | 128 Kb |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Timing Type | Asynchronous |
| Number of Words | 8 kWords |
| Supplier Package | CPGA |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Random Access Time | 55 ns |
| Screening Level | Commercial |
| Pin Count | 84 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Pitch | 2.54 |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Ports | 2 |
| Address Bus Width | 26 Bit |
| Maximum Operating Current | 250 mA |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Package | 84CPGA |
| Replacement Part Number | PART-7025S55G |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 16M-Bit 512K x 32 10ns 90-Pin W-BGA Download PDF datasheet for IS61WV51232BLL-10BLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 32K x 36 Sync, 3.3V Dual-Port RAM, Pipelined, Interleaved I O's Download PDF datasheet for 70V3579S5BCGI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416S10PHG8.pdf |
|
ISSI | ISNIS61WV6416DBLL-8TLI 64K X 16 HIGH SPE Download PDF datasheet for IS61WV6416DBLL-8TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync 1.8V 18M-bit 1M x 18 165-Pin FBGA Download PDF datasheet for IS61DDB21M18A-300B4LI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 35ns 32-Pin TSOP-I T R Download PDF datasheet for IS62C1024AL-35TLI-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 1K x 8 Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 7130LA25TFI.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 3V 4M-Bit 512K x 8 55ns 32-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for AS6C4008-55ZIN.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Single 1.8V 36M-Bit 1M x 36 0.45ns 165-Pin FBGA Download PDF datasheet for IS61DDB21M36A-300M3L.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 3V 1M-Bit 128K x 8 70ns 32-Pin TSOP-I T R Download PDF datasheet for R1LV0108ESF-7SR#S0.pdf |