| Part Number | 70V25S25PF |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 859760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 8K x 16 3.3V Dual-Port RAM |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 70V25S25PF |
| Datasheet download |
| Part Number | 70V25S25PF |
|---|---|
| Number of I/O Lines | 32 Bit |
| Supplier Package | TQFP |
| Rad Hard | No |
| Address Bus Width | 26 Bit |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 3 |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Density | 128 Kb |
| Number of Ports | 2 |
| Product Dimensions | 14 x 14 x 1.4 mm |
| Maximum Operating Current | 190 mA |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Pitch | 0.5 |
| Pin Count | 100 |
| Max Processing Temp | 240 |
| Timing Type | Asynchronous |
| Maximum Random Access Time | 25 ns |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Screening Level | Commercial |
| Number of Words | 8 kWords |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Package | 100TQFP |
| Replacement Part Number | PART-70V25S25PF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Alliance Memory | SRAM 256KBIT 70NS 28DIP Download PDF datasheet for U62256AS2K07LLG1.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416L10PHG8.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 256K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II T R Download PDF datasheet for IS61WV25616BLL-10TLI-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 2K x 8 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 6116LA25SOG8.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Single 2.5V 3.3V 9M-Bit 256K x 36 6.5ns 3ns 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for GS880Z36CGT-200.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Dual 1.8V 36M-Bit 4M x 9-Bit 0.45ns 165-Pin FBGA Tray Download PDF datasheet for GS8342Q09AGE-250.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 1M-Bit 128K x 8 45ns 32-Pin STSOP-I Download PDF datasheet for IS62WV1288DBLL-45HLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 12ns 28-Pin SOJ T R Download PDF datasheet for IS61C256AL-12JLI-TR.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3V 8M-Bit 512K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV51216EDBLL-10TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 512K x 8 45ns 36-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS62WV5128DBLL-45BLI.pdf |