| Part Number | 70V37L15PF8 |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 378030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 32K x 18 3.3V Dual-Port RAM |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 70V37L15PF8 |
| Datasheet download |
| Part Number | 70V37L15PF8 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of I/O Lines | 36 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Supplier Package | TQFP |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Timing Type | Asynchronous |
| Screening Level | Commercial |
| Density | 576 Kb |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Address Bus Width | 30 Bit |
| Number of Words | 32 kWords |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Max Processing Temp | 240 |
| Pin Count | 100 |
| Pitch | 0.5 |
| Maximum Random Access Time | 15 ns |
| Product Dimensions | 14 x 14 x 1.4 mm |
| Number of Bits per Word | 18 Bit |
| Maximum Operating Current | 235 mA |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Number of Ports | 2 |
| Package | 100TQFP |
| Replacement Part Number | PART-70V37L15PF8 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Renesas Electronics | RENR1LP0408DSP-5SR#S0 4MBITS SRAM Download PDF datasheet for R1LP0408DSP-5SR#S0.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 32K x 8 Asynchronous Static Ram Download PDF datasheet for 71256SA20YG8.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 8M-Bit 512K x 16 10ns 48-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS61WV51216BLL-10MLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128K x 8 35ns 32-Pin SOP T R Download PDF datasheet for IS62C1024AL-35QLI-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | SRAM Chip Async Dual 5V 8K-Bit 1K x 8 55ns 52-Pin PLCC Tube Download PDF datasheet for 7130LA55J 2930.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 128KWord x 8 70ns 32-Pin SOP Embossed T R Download PDF datasheet for R1LP0108ESN-7SI#S0.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 9M-Bit 256K x 36 3.1ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for IS61LPS25636A-200TQLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 256K x 16 10ns 48-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS64WV25616EDBLL-10BLA3.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 2M-Bit 128K x 16 55ns 48-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS62WV12816BLL-55BLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 512K x 8 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V424S15PHG.pdf |