| Part Number | 71124S12YG |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 582950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 5.0V 128K x 8 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 71124S12YG |
| Datasheet download |
| Part Number | 71124S12YG |
|---|---|
| Number of I/O Lines | 8 Bit |
| Product Dimensions | 20.96 x 10.16 x 2.18 mm |
| Timing Type | Asynchronous |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Maximum Operating Current | 160 mA |
| Pitch | 1.27 |
| Number of Bits per Word | 8 Bit |
| Max Processing Temp | 260 |
| Density | 1 Mb |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Supplier Package | SOJ |
| MSL Level | 3 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Pin Count | 32 |
| Mounting | Surface Mount |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Screening Level | Commercial |
| Maximum Random Access Time | 12 ns |
| Number of Words | 128 kWords |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Ports | 1 |
| Address Bus Width | 17 Bit |
| Package | 32SOJ |
| Replacement Part Number | PART-71124S12YG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Sync Single 1.8V 72M-Bit 2M x 36 165-Pin LBGA Tray Download PDF datasheet for R1QEA7236ABG-19IB0.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 3V 4M-Bit 512K x 8 55ns 32-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for AS6C4008-55ZIN.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416L15PHGI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 128K x 8 Asynchronous Static RAM Center Power & Ground Pinout Download PDF datasheet for 71V124SA10PHG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 512K x 8 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS64WV5128EDBLL-10CTLA3.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 512K x 8 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V424S12YG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Dual 3.3V 18M-Bit 1M x 18 3.1ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for IS61LPS102418A-200TQLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 8M-Bit 1M x 8 45ns 48-Pin VFBGA Download PDF datasheet for IS62WV10248EBLL-45BLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 2M-Bit 128K x 16 55ns 48-Pin TFBGA T R Download PDF datasheet for IS62WV12816BLL-55BLI-TR.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 4M-Bit 512K x 8 55ns 32-Pin STSOP-I Download PDF datasheet for IS62WV5128BLL-55HLI.pdf |