| Part Number | 7130LA100PDG |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 627220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 1K x 8 Dual-Port RAM |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 7130LA100PDG |
| Datasheet download |
| Part Number | 7130LA100PDG |
|---|---|
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Number of Bits per Word | 8 Bit |
| Address Bus Width | 20 Bit |
| Pitch | 2.54 |
| Density | 8 Kb |
| Pin Count | 48 |
| Mounting | Through Hole |
| Supplier Package | PDIP |
| Product Dimensions | 61.84 x 15.24 x 3.81 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Screening Level | Commercial |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Ports | 2 |
| Number of Words | 1 K |
| Number of I/O Lines | 16 Bit |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Random Access Time | 100 ns |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Operating Current | 110 mA |
| Package | 48PDIP |
| Replacement Part Number | PART-7130LA100PDG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 8K(1KX8)CMOS DUALPORT RAM Download PDF datasheet for 7130SA55JG8.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Quad 2.5V 3.3V 72M-Bit 2M x 36 6.5ns 2.5ns 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for GS8640Z36GT-250.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 8M-Bit 1M x 8 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61WV10248EDBLL-10TLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Quad 3.3V 9M-Bit 256K x 36 3.1ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for IS61LPS25636A-200TQLI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 1M-Bit 64K x 16 12ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for IS61C6416AL-12TLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 512K x 18 Synchronous 3.3V I O Flowthrough SRAM Download PDF datasheet for 71V67903S85BQ.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 3.3V 8M-Bit 512K x 16 55ns 48-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS62WV51216BLL-55BLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 32K x 16 Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 7027S15PF.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 3V 4M-Bit 512K x 8 55ns 32-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for AS6C4008-55ZIN.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Dual 1.8V 2.5V 36M-Bit 2M x 18 6.5ns 3ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for GS832018AGT-200V.pdf |