| Part Number | 7143LA20JG |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 690820 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 2K x 16 Dual-Port RAM |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 7143LA20JG |
| Datasheet download |
| Part Number | 7143LA20JG |
|---|---|
| Supplier Package | PLCC |
| Number of Ports | 2 |
| Number of I/O Lines | 32 Bit |
| Maximum Operating Current | 280 mA |
| Rad Hard | No |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Screening Level | Commercial |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Address Bus Width | 22 Bit |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Pitch | 1.27 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Random Access Time | 20 ns |
| Product Dimensions | 24.21 x 24.21 x 3.68 mm |
| Pin Count | 68 |
| Number of Words | 2 kWords |
| Density | 32 Kb |
| Timing Type | Asynchronous |
| Number of Bits per Word | 16 Bit |
| Package | 68PLCC |
| Replacement Part Number | PART-7143LA20JG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Integrated Device Technology | 2.5V 1M x 18 ZBT Synchronous 2.5V I O Flow-through SRAM Download PDF datasheet for 71T75902S75PFGI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416S15YG8.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Quad 2.5V 3.3V 18M-Bit 512K x 36 6.5ns 3ns 100-Pin TQFP Tray Download PDF datasheet for GS8161Z36BGT-200.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Quad 2.5V 3.3V 18M-Bit 512K x 36 7.5ns 3.8ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for GS8160Z36DGT-150.pdf |
|
Alliance Memory | SRAM Chip Async Single 3.3V 1M-Bit 64K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II Download PDF datasheet for AS7C31026B-10TC N.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 128K x 8 Asynchronous Static RAM Center Power & Ground Pinout Download PDF datasheet for 71V124SA12PHGI8.pdf |
|
Integrated Device Technology | 64K x16 Dual-Port RAM Download PDF datasheet for 7028L20PFI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 4M-Bit 256K x 16 10ns 44-Pin TSOP-II T R Download PDF datasheet for IS61WV25616BLL-10TLI-TR.pdf |
|
Integrated Device Technology | SRAM Chip Async Dual 5V 16K-Bit 2K x 8 55ns 52-Pin PLCC Download PDF datasheet for 71321SA55JGI.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 5V 256K-Bit 32K x 8 45ns 28-Pin TSOP-I Download PDF datasheet for IS62C256AL-45TLI.pdf |