| Part Number | 71T75602S150BGI |
|---|---|
| Manufacturer | Integrated Device Technology |
| Quantity in stock | 374590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 2.5V 512K X 36 ZBT Synchronous 2.5V I O PipeLine SRAM |
| Category | Memory IC |
| Family | SRAM Chip |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 71T75602S150BGI |
| Datasheet download |
| Part Number | 71T75602S150BGI |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 2.625 V |
| Number of I/O Lines | 36 Bit |
| MSL Level | 3 |
| Address Bus Width | 19 Bit |
| Pitch | 1.27 |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.375 V |
| Maximum Random Access Time | 3.8 ns |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Lead Finish | Tin/Lead |
| Screening Level | Industrial |
| Data Rate Architecture | SDR |
| Number of Bits per Word | 36 Bit |
| Architecture | Pipelined |
| Pin Count | 119 |
| Maximum Operating Current | 235 mA |
| Timing Type | Synchronous |
| Max Processing Temp | 225 |
| Number of Words | 512 kWords |
| Product Dimensions | 22 x 14 x 1.55 mm |
| Supplier Package | BGA |
| Density | 18 Mb |
| Number of Ports | 1 |
| Maximum Clock Rate | 150 MHz |
| Package | 119BGA |
| Replacement Part Number | PART-71T75602S150BGI |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Sync Single 1.8V 72M-Bit 8M x 9 165-Pin LBGA Tray Download PDF datasheet for R1Q2A7209ABG-40IB0.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V 256K x 16 Asynchronous Static RAM Center Pwr & Gnd Pinout Download PDF datasheet for 71V416L10PHG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Async Single 2.5V 3.3V 2M-Bit 128K x 16 10ns 48-Pin Mini-BGA Download PDF datasheet for IS61WV12816DBLL-10BLI.pdf |
|
Integrated Device Technology | 5.0V 2K x 8 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 6116LA20SOG.pdf |
|
ISSI | SRAM Chip Sync Dual 3.3V 18M-Bit 1M x 18 3.1ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for IS61LPS102418A-200TQLI.pdf |
|
ISSI | MEMORY MODULE, SDRAM, DDR3, 256Mx8, 2GB, 78-pin BGA, Bulk Download PDF datasheet for IS43TR82560CL-125KBLI.pdf |
|
Renesas Electronics | SRAM Chip Async Single 3V 4M-Bit 512KWord x 8 45ns 32-Pin TSOP-II Tray Download PDF datasheet for RMLV0408EGSB-4S2#AA1.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V, 32K X 8 Asynchronous Static RAM Download PDF datasheet for 71V256SA15YG.pdf |
|
Integrated Device Technology | 64K x 18 Sync, 3.3V Dual-Port RAM, Pipelined, Interleaved I O's Download PDF datasheet for 70V3389S5BFI.pdf |
|
GSI Technology | SRAM Chip Sync Quad 2.5V 3.3V 9M-Bit 256K x 36 5.5ns 2.5ns 100-Pin TQFP Download PDF datasheet for GS88036CGT-250.pdf |