| Part Number | ZL6105ALAFTR5546 |
|---|---|
| Manufacturer | Intersil |
| Quantity in stock | 525770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | DC DC Cntrlr Single-OUT Synchronous Buck Controller 3V to 14V 36-Pin QFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Controller |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | ZL6105ALAFTR5546 |
| Datasheet download |
| Part Number | ZL6105ALAFTR5546 |
|---|---|
| Output Current | 40 A |
| Input Voltage | 3 to 14 V |
| Output Voltage | 0.54 to 5.5 V |
| Screening Level | Industrial |
| Packaging | Tape and Reel |
| Operating Supply Voltage | 3 to 14 V |
| Lead Free | Yes |
| Mounting | Surface Mount |
| Family | ZL6105 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Rad Hard | No |
| Type | Synchronous Buck Controller |
| Package | 36QFN EP |
| Replacement Part Number | PART-ZL6105ALAFTR5546 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 7V to 20V 32-pin QFN T R Download PDF datasheet for NCP81174MNTXG.pdf |
|
ON Semiconductor | DC DC Cntrlr Single-OUT Boost 3.2V to 40V Input 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for NCV887104D1R2G.pdf |
|
Maxim Integrated | DC DC Cntrlr Single-OUT Step Down 2V to 28V Input 24-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1717EEG+.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT 3V to 16.5V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TPS2410PWR.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync 10V to 14V 28-Pin HTSSOP T R Download PDF datasheet for EMB1499QMHE NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | DC DC Cntrlr Dual-OUT Step Down 2V to 28V Input 28-Pin QSOP Download PDF datasheet for MAX1715EEI+.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Buck 4.5V to 35V Input 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM3489QMM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Buck 4.5V to 35V Input 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM3485MM.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 4.5V to 30V Input 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for LM25115AMTX NOPB.pdf |
|
Infineon | SP001526334DCIC - QFN 5X5 40L Download PDF datasheet for IR3570BMCC01TRP.pdf |